HER VIDEONUN ALTINDA O VAR! YORUMLARI GÖSTER (0) YORUM YAP


| Youtube'daki Justin Y. kimdir?


Justin Y. özellikle yabancı videoların altında -BİRÇOOOK videonun altında- yorumu olan ve neredeyse her videonun altında yorumuna rastlayacağınız bir Youtube yorumcusu. Youtuber demiyorum çünkü henüz videosu yok. Ama buna rağmen 360 bin takipçisi var. Yanlış okumadınız. 360.000 civarı takipçisi var! Ve bu takipçiler her sn artıyor. Peki insanlar onu neden takip ediyor? Onu bu kadar özel yapan şey ne?  Justin Y'nin yorumları neden hep üst sıralarda? Bunu nasıl başarıyor? Gelin birlikte bunu analiz etmeye çalışalım. 


| O profesyonel bir yorumcu!

Youtube'da yorum alanı da gün geçtikçe popülerliğini artırıyor gibi. Kimilerinin iltifatlaştığı, kimilerinin kavga ettiği veya küfürleştiği, kimilerinin ise ne bahsettiğinden bile anlamadığımız yorumlara sıkça rastlıyoruz. Hatta yorumların %90'dan fazlasının video ile alakası bile yok! İşte tam bu kaos ortamında bazı yorumcular kendilerine has tarzlarıyla bir popülerlik elde etmiş durumda. Bu noktada neden bahsettiğimi anlamıyorsanız tebrik ediyorum düzenli ve sağlıklı bir hayatınız var. Ama benim gibi Youtube'a her gün düzenli giren ve kullanan biriyseniz tam olarak neden bahsettiğimi anladınız. 

Son yıllarda Youtube videolarının altında yorumlarda en üstlerde olmak da artık yeni bir trend oluverdi. Yorumculuğu tamamen farklı bir seviyeye getiren bazı Profesyonel Youtube kullanıcıları var ve bu yorumcular öyle alelade, sıradan yorumlar yapmıyorlar. Bu kişiler genelde internet hakkında iyi bir bilgiye, donanıma sahip ve güncel olayları takip eden kişiler. Justin Y. ise bu yorumculardan en popüleri diyebiliriz. O kadar popüler ki onun hakkında yapılan video sayısı bile 400'ün üzerinde! 2012 yılının Ağustos ayında Youtube'a kayıt olan Justin Y'nin yorumlarını neredeyse her videonun altında gören insanlar onun bir bot olduğunu düşündüler başta. Ancak sonrasında Reddit hesabından kendisine ulaşan bir başka Youtuber, 4 adet soru sordu ve tüm sorular Justin Y. tarafından samimiyetle cevaplandı. 


| Sorular:

1-Youtube hesabını sadece bir kişi mi yönetiyor?

2-Yorum yapacağın videoları nasıl seçiyorsun? Rast gele mi seçiyorsun?

3-Videolar yüklendikten sonra çok kısa bir sürede ve videonun tamamını izlemişçesine nasıl isabetli yorumlar yapabiliyorsun?

4-Bu işe ne kadar vakit harcıyorsun?


| Cevaplar:

1-Evet.

2-Youtube'un eski arayüzünde istatistiklere bakabiliyorsun. Bu seçeneklerden bir tanesinde videonun ne kadar izlenme aldığını görebiliyorsun. Bir video gözden düştüyse veya uzun süre tekrar popüler olmaya başladıysa bunları tespit edebiliyorsun.  

3-Videoya göre değişiyor. Mesela bazılarında kanal hakkında genel bilgim olduğundan daha kolay yorum yapıyorum, bazılarında izleyicilerin ne tür insanlar olduğunu bilmem yorumu etkiliyor, bazılarında konuyu görür görmez yorum yapabiliyorum, bazılarında ise video ile alakasız ama komik yorumlar yazıyorum. Yani her videoyu izlemem gerekmiyor. 

4-Günde 2-3 saat, minimum 1 saat. Yorum yaptığım her videoyu izlemiyorum. 


| Youtube yorum algoritması nasıl çalışıyor?

Youtube videolarının altındaki yorumlarda nelere göre üst sıralara çıkılıyor? Bu sistemin algoritması tam olarak nedir? Öncelikle Youtube yorum sıralaması algoritmasının nasıl çalıştığını anlamak gerekiyor. Yorumlar alanında "en iyi yorumlar" olarak seçtiğinizde daha az like alan yorumların bazen daha yukarıda olduğunu görürsünüz. O halde sadece Like alması yetmiyor. Peki bu algoritmayı etkileyen şeyler neler?


1-Zaman,

2-Like / Dislike oranı,

3-Yorumun aldığı cevap sayısı,

4-Yorumu yapan kişi,

5-Yorumun video ile ilgisi


Yani düzenli ve isabetli yorum yaptıkça sistemin güvenini kazanıyorsunuz. Böylece aynı yorumu yapsanız dahi sistem sizin yorumunuza daha çok güven verdiğinden ve değer verdiğinden daha yukarılara taşıyor. Tabii yukarıdaki 5 madde çok önemli. Benim araştırıp bulabildiklerim bunlar. Daha fazlasını bilen aşağıdaki yorum alanına yazabilir. 

Yorum Yap


LİSTELENECEK YORUM BULUNAMADI ×

Henüz yorum yapılmamış ilk yorumu yapmak ister misiniz?